سرخط خبرها

جنگل اندبیل

درباره اندبیل

جنگل اندبیل
جنگل اندبیل

این خطه آمیخته با فرهنگ و ادب از یک سو به علت قرار‌گیری در سمت حاشیه شرقی گیلان و به دلیل وزش بادهای مرطوب از سمت استان گیلان، شاهد رویشگاه‌های بی‌نظیر جنگلی با درختان مثمر و غیر مثمر می‌باشد و از سوی دیگر هم مرز بودن شهرستان خلخال از طریق چندین نقطه خاص با استان گیلان موجب شده که این منطقه در قدیم‌ الایام جهت تردد اهالی به گیلان و در عصر جدید نیز به عنوان یک منطقه گردشگری محسوب شده و همه روزه شاهد حضور گروه‌های مختلف گردشگری از سراسر ایران و گردشگران به صورت گروهی با هدایت راهنمایان تورهای گردشگری در اندبیل خلخال هستیم.

این گزارش شما را با اصلی‌ترین و قدیمی‌ترین مسیر ارتباطی اهالی قدیم خلخال به استان گیلان «چاروادار یولی» در مسیر جاده قدیمی ناو آشنا می‌کند مسیری که شاید پدران و اجداد ما سال‌ها پیش با چهارپایان آن را طی کرده‌اند، راهی که امروزه با نام «چارودار یولی» و به نام مسیر نو معروف است.

طبق گفته افراد مسن‌تر و سالخوردگان این دیار قبل از احداث جاده خلخال به اسالم، این مسیر پیاده‌روی یکی از راه‌های ارتباطی اهالی شهرستان خلخال با استان گیلان و شهر اسالم بوده و از قدیم‌الایام به عنوان یک راه مالرو تردد و جابجایی مسافر و بار از طریق این مسیر صورت می‌پذیرفته است.

چه زمستانهایی که برخی اهالی خلخال در منطقه«گیوره» قربانی سوز و سرمای زمستان آن شده و هیچگاه به آغوش خانواده‌هایشان باز نگشتند و هم اکنون نیز در پایین دست روستای اندبیل گورستانی خاموش از کسانی است که این راه رفته را باز‌نگشته‌اند و در آنجا توسط اهالی مدفون شده‌اند.

«گیوره» نام مکانی است که از فراز این نقطه تصاویر بسیار زیبا و جلوه‌ای از طبیعت بسیار بکر قابل رویت می‌باشد که دریای ابری که پشت کوه آرام گرفته یکی از این زیبایی‌هاست.

قدم به قدم از فراز این نقطه روستای ییلاقی کری و قسمتی از آن که بسیار هموار بوده و به «کری‌دوزی» معروف می‌باشد قابل رویت است که چشمه آب بسیار گوارایی نیز دارد.

جنگل های اندبیل
جنگل های اندبیل
روستای اندبیل
روستای اندبیل
اندبیل به خلخال
اندبیل به خلخال
روستاهای خلخال
روستاهای خلخال

وقتی با یکی از اعضای هیئت کوهنوردی همراه شدیم اصلاً سربالایی تفرجگاه اندبیل را تا محل «گیوره» حس نکردیم و آنقدر صبحت‌های شیرین و تاریخی منطقه اندبیل و جاده نو ما را سرگرم کرد که یکباره خود را در منطقه گیوره یافتیم.

این مسیر زیبایی خاصی دارد، بکر بودن آن را با هیچ چیز نمی‌توان عوض کرد. جاده مالرو همینطور ادامه می‌یابد تا در ادامه مسیر به سمت جنگل‌های پایین دست سرازیر شده و ادامه مسیر ما همواره در کنار رودخانه ناورود خواهد بود و تازه بعد از پنج ساعت پیاده‌روی در دل کوه و جنگل و مرتع به روستای« ناو» می‌رسیم و از مسجدی به نام «آشاغی مسجد دره» عبور می‌کنیم.

از شهر خلخال بیش از پنج ساعت طول مسیر پیاده‌روی می‌باشد که اکثر طبیعت‌گردان برای روز اول این مسیر را انتخاب کرده و برای استراحت و تجدید قوا « شب‌مانی» روستای ناو را انتخاب می‌کنند روستایی با امکانات بسیار ابتدایی ولی مردمانی خونگرم، مهمان‌نواز و با صفا که عموماً از هموطنان اهل تسنن هستند.

بعد از استراحت شبانه گروه باید تا رسیدن به نقطه نهایی در امتداد روخانه تا رسیدن به روستای «لوکاتاشون» از روستاهای گیلان و نقطه پایانی مسافرت حدود ۱۵ کیلومتر مانده به اسالم و محل تلاقی با جاده آسفالته خلخال اسالم تا سه راهی کافه رحیم آباد خواهد بود که حدود ۶ تا ۸ ساعت و بسته به میزان آمادگی بدنی طبیعت‌گردان طول خواهد کشید.

مسیر جنگلی «ناو» مسیر مالرو با پوشش کوهستان و جنگل است و کوهپیمایی در این مسیر بدون راهنما و شناس محلی میسر نیست زیرا این منطقه جنگلی شبیه به هم بوده و در صورت گم شدن در این مسیر گروه با مشکل مواجه خواهد بود و از این رو توصیه می‌شود حتماً تورهای گردشگری برای طی این مسیر از راهنما استفاده کنند.

گردشگری اندبیل
گردشگری اندبیل

تورهای طبیعت‌گردی که در طول مسیر بودند این مسیر را در ایران بی‌نظیر عنوان کرده و بیان داشتند: ما بسیاری از مناطق دیدنی ایران را با تور همراه بودیم اما در هیچ جا چند فضای ادغام شده مانند جنگل، مرتع و کوهستان و رودخانه را باهم ندیدیم شاید جاهایی بود که رودخانه داشت ولی جنگل یا کوهستان در کنار آن نبود.

از زیبایی‌های بی‌نظیر این مسیر نزدیکی دریا به این مکان است که موجب شده تا ابرها دائم آسمان منطقه را به صورت پراکنده پوشانده و دریایی از مه در داخل جنگل و کوهستان پدید آید.

 

مزارع اندبیل
مزارع اندبیل
خانه های اندبیل
خانه های اندبیل
جنگل اندبیل
جنگل اندبیل

خاطرات پیرمردی که انبوه عمرش را در «چاروادار یولی» گذاشت

یکی از هموطنان ساکن در روستای ناو می‌گوید: کودکی هفت ساله بودم که همراه پدر و خانواده‌ام در این مکان زندگی می‌کردیم، صدای باد در بین درختان جنگل پیچیده بود و آن روز‌ها از اهالی خلخال حدود ۱۱ نفر با پای پیاده و بارهایشان سوار بر قاطر و اسب راهی خلخال بودند. پدرم از بار سفرشان و اینکه چرا امشب را روستا نمی‌مانند پرسید. چاروادارها گفتند: ما برای اهالی روستا آذوقه و نفت می‌بریم شاید اگر دیر برسیم اهالی از سوز سرما با مشکل مواجه شوند از این روز به طی مسیر ادامه خواهیم داد.

وی می‌گوید: یادم می‌آید که چاروادارها آهسته و پشت سر هم از جلوی چشمانم در دریایی از مه در داخل جنگل محو شدند و امروز که ۶۴ سال دارم حس می‌کنم که چقدر سختی‌ها در آن زمان وجود داشته که مردم برای تهیه نفت و آذوقه خود و خانواده شاید روزها و شب‌ها مسیر کوه و جنگل را طی می‌کردند و باید شکرگزار نعمت‌هایی باشیم که خداوند ارزانی داشته است.

جنگل های اندبیل
جنگل های اندبیل
چشمه اندبیل
چشمه اندبیل

درختان اندبیل
درختان اندبیل
جنگل اندبیل
جنگل اندبیل
جنگل اندبیل
جنگل اندبیل
جنگل اندبیل
جنگل اندبیل
رودخانه اندبیل
رودخانه اندبیل
جنگل اندبیل
جنگل اندبیل
جنگل اندبیل
جنگل اندبیل

اندبیل نگین خلخال

این منطقه از نظر اقلیم به علت موقعیت خاص جغرافیایی به عنوان یکی از دالان‌های هوایی منطقه خلخال محسوب می‌شود که به طوری که در اولین جریان توده هوایی خزر به صورت وجود مه در این تفرجگاه مشاهده می‌شود و از شهر خلخال نیز قابل رویت است که مردم متوجه جریان مه و سردی هوا می‌شوند.

این منطقه پیشینه تاریخی داشته و قدمت آن به دوران حکومت سلجوقیان و ساسانیان برمی‌گردد که قلعه «کافا» اندبیل یکی از آثار باقیمانده این دوره تاریخی محسوب می‌شود.

در گذشته منطقه خلخال شامل ۷۰ قطعه باستانی و تاریخی بوده که هر کدام به عنوان مراکز حکومتی و نظامی محسوب می‌شد که در جریان حمله قزل ارسلان «یکی از پادشان دوره ایلخانی» به منطقه خلخال شاعر معروف قرن پنجم و ششم هجری «اثیرالدین اخسیکتی» در خلخال ساکن بوده و در جهت دفع این حمله قصیده‌ای در مدح خلخال به قزل ارسلان پادشان آن زمان فرستاده که مورد تایید ایشان قرار گرفته و از حمله به خلخال منصرف شده است.

منطقه خلخال شامل یک محدوده جغرافیایی وسیع می‌شود که در دوران مختلف علی‌الخصوص دوران مغول مورد تاخت و تاز قرار گرفته است که مشهور‌ترین این وقایع جنگ شاهرود «قلعه دیز» و ماجرای خداوند خورشاه می‌باشد.

حتی در ۱۰۰ سال پیش به گفته اجدادمان و گذشتگان و کسانی که در این مسیر رفت و آمد می کرده‌اند، کسانی در راه رفتن به گیلان جان می‌سپردند که در زمستان پیدا کردن آنها در زیر برف و بوران سخت بوده و اجساد در اواخر اردیبهشت و فصل گرم  پیدا می‌شده است.

جاده اندبیل
جاده اندبیل

با وجود اینکه شهرستان خلخال در جنوب استان دارای چنین ظرفیت‌های گردشگری با استعداد فراوان است ولی گاهی بی‌مهری و عدم توجه مسئولان استانی در حوزه گردشگری موجب می‌شود که نگاه‌ها فقط به یک نقطه از استان متمرکز شده و تمامی بستر‌ها و زیرساخت‌های گردشگری استان در یک شهرستان مشخص استقرار یابد که این به نفع استان نیست و بهتر آن است که صنعت گردشگری در تمامی مناطق استان فراگیر بوده و رونق یابد.

تاریخچه

روستای اندبیل خلخال یکی از روستاهای هدف گردشگری استان اردبیل است. حوزه جغرافیایی خلخال ازجمله قلمروهای تاریخی آذربایجان است و در کتاب‌های جغرافیایی و تاریخی سده‌های دوم و سوم ه.ق ازجمله در کتاب «حدود العالم من المشرق الی المغرب» نیز به شهر خلخال اشاره‌شده است. با توجه به وجود آثار و بقایای قلعه کُفو و آتشکده آن، در محدوده ارتفاعات تفرجگاهی اندبیل می‌توان نتیجه گرفت روستای اندبیل سابقه طولانی سکونت دارد.

بهترین زمان

بهترین فصل سفر به منطقه کوهستانی خلخال، اواسط بهار تا اواخر تابستان است که آب‌وهوا خنک و بسیار مطبوع است. در دیگر ایام سال هوا بسیار سرد است

کجاست

ایران – اردبیل – خلخال – اندبیل

نشانی: روستای اندبیل در ۳ کیلومتری شهرستان خلخال در جنوب استان اردبیل در مسیر جاده ی خلخال اندبیل واقع‌شده است.

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود ۵۳۶ کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای کرج، قزوین، زنجان، و در راه رسیدن به اردبیل به شهرستان خلخال خواهید رسید و ازآنجا می‌توانید در مسیر جاده‌ی خلخال اندبیل به جنگل اندبیل برسید.

حمل‌ و نقل عمومی: هرروز و به‌صورت مرتب اتوبوس‌هایی از پایانه‌های تهران به سمت خلخال حرکت می‌کنند. همچنین نزدیک‌ترین فرودگاه به خلخال فرودگاه شهر اردبیل است که از طریق پروازهای تهران اردبیل در دسترس شماست. از اردبیل برای رفتن به خلخال باید یک ماشین کرایه کنید.

درباره ی مهدی لعلی

Avatar

همچنین ببینید

امامزاده سید دانیال ( ع )

بقعه متبرکه امامزاده سید دانیال (ع) در روستاى خانقاه سادات و در بالاى تپه کم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *