سرخط خبرها

شهر بهارستان

شهرجدید بهارستان در فاصله ۱۵کیلومتری جنوب اصفهان ودرمحورشرقی جاده اصفهان – شیراز قرارگرفته است . از طرفی در دامنه کوههای لاشتر و رشته کوههای کم ارتفاع و زیبائی به نام میانکوه و از طرفی دیگر به دشت سرسبز زاینده رود با برخورداری از موقعیت جغرافیائی مناسب و جاذبه محیطی مطلوب به چشم اندازی زیبا قرارگرفته است .

ارتفاع آن ازسطح دریا ۱۵۷۰ متر و شیب زمین بین ۲ تا ۷ % است میزان بارندگی سالیانه با تقریب ۱۱۷ تا ۱۲۰ میلیمتر می رسد . طبیعت زیبای بهارستان شیب ملایم زمین و نزدیکی آن به اصفهان موجب شده که این شهر از شهرهای مشابه جلوتر و اراضی آن از نظر توسعه فیزیکی از امکانات مطلوبی برخوردار باشد .

این طرح منطقه ای بلند مدت در وسعتی برابر ۳۰۰۰ هکتار برای احداث ۶۲۰۰۰ واحد مسکونی و اسکان ۳۲۰۰۰۰ نفر پیش بینی گردیده است در حالی که امکان افزایش جمعیت تا پانصد هزار نفر برای آن متصور است.

شکل اراضی شهر

شکل قطعه زمینی که بعنوان بستر شهر جدید بهارستان مورد استفاده قرارگرفته بصورت ذوزنقه قائم الزاویه ای است .اندازه قاعده بزرگ آن (ضلع شمالی) حدود ۱۰ کیلومتر ، قائده کوچک (ضلع جنوبی ) حدود ۶ کیلومتر ضلع شرقی حدود ۵/۳ کیلومتر و ضلع غربی آن حدود ۵/۴ کیلومتر است .

این اراضی از جنوب به ارتفاعات میانکوه و از غرب به جاده اصفهان – شیراز محدود میشود. محدوده شمالی این اراضی با جاده کبوترآباد مشخص میشود. در ماورای شمالی جاده اراضی کشاورزی زاینده رود قراردارد و ضلع جنوبی نیز توسط کوههای کلاه قاضی محدود می شود.

مراکز تاریخی موجود در این شهر

قلعه صنمبر:در میان کوههای کلاه قاضی، مربوط به دوران قبل از قاجار

بقعه بابا پیر محمود بن جابر بن عبدالله انصاری :شمال بلوار هدایت در جوار روستای کیچی

رباط شاه عباسی: شمال محله مهر، بلوک ۱۲۳، روستای قلعه شور که به رباط قلعه شور هم مشهور است.

باغ بهارستان: باغ بهارستان یا باغ حجت آباد به چهارباغی گفته می شده که در روستای حجت آباد، بهارستان کنونی، واقع شده است.

تولد یک شهر جدید

شهرجدید بهارستان در فاصله ۱۵کیلومتری جنوب اصفهان ودرمحورشرقی جاده اصفهان – شیراز قرارگرفته است . زمین شهر بهارستان به صورت یک نوار باریک با عرض حدود ۳ کیلومتر به صورت غربی – شرقی است که شیب آن کم و از جنوب به شمال است.در ضلع جنوبی آن یک رشته کوه کم ارتفاع مانند دیواره وجود دارد که دنباله کوه های کلاه قاضی است و اراضی شهر در دامنه آن قرار دارد. در سمت شمال آن دشت کشاورزی شرق اصفهان واقع است و رودخانه زاینده رود در آن پیچ و تاب می خورد و در یک نقطه به اراضی بهارستان بسیار نزدیک می شود که در مقابل آن در دیواره کوههای جنوبی ، شکاف بزرگی وجود دارد.

از عوامل دیگر در بستر طبیعی شهر ، قلعه و باغ بهارستان است که نام بهارستان از آن الهام گرفته شده است و می تواند به عنوان یک نشانه تاریخی برای طراحی شهر جدید بهارستان به کار رود.

مطالعات طرح جامع این شهر از سال ۱۳۶۱ آغاز و در سال ۱۳۶۳ پایان یافت.در این طرح ، شهر جدید بهارستان به عنوان یکی از نقاط اصلی اسکان جمعیت اضافه شونده به منطقه در نظر گرفته شده بود.

در سال ۱۳۶۴ محدوده بهارستان به عناون شهرک به مساحت حدود ۳۰۰۰ هکتار به تصویب کمیسیون ماده ۱۳ رسید و بر آن اساس تملک زمین به وسیله اداره کل زمین شهری اصفهان آغاز گردید و با تصویب طرح جامع منطقه اصفهان در سال ۱۳۶۵ ،موقعیت شهر جدید بهارستان قوت قانونی بیشتری یافت.هیئت وزیران در سال ۱۳۶۳ ایجاد شهرهای جدید را به عنوان یکی از راه حل های منطقی جلوگیری از تمرکز و گسترش بیش از اندازه شهرهای بزرگ و از جمله اصفهان در نظر گرفت.

در پی این مصوبه ،شرکت عمران بهارستان زیر پوشش وزارت مسکن تشکیل گردید و مقدمات اجرایی این طرح فراهم شد.پس از تشکیل شرکت عمران ارگان های لازم این شرکت ساماندهی شد و فعالیت های برنامه ریزی و طراحی شهر جدید بهارستان در سال ۱۳۶۷ با انتخاب مهندسان مشاور برای کارهای معماری و شهرسازی ،ترافیک و تاسیات زیر بنایی آغاز گردید.

به دلیل برخی فوریت ها ،پیش از انتخاب مهندسان مشاور اصلی شهر،در سال ۱۳۶۶ اداره کل مسکن و شهرسازی استان اصفهان طرح آماده سازی حدود ۲۰۰ هکتار از اراضی شهر را ضمن رعایت نسبی تقسیم بندی کل اراضی ، تهیه کارکردهای مطالعاتی از نیمه دوم سال ۱۳۶۷ آغاز و طرح راهبردی بهارستان که اصول،مبانی و مشخصات اصلی شهر را مشخص می کند،تهیه شد.

در سال ۱۳۷۰ به تصویب وزارت مسکن و شهرسازی رسید.طرح جامع شهر جدید بهارستان بر اساس الگوهای به دست آمده در مطالعات راهبردی تهیه و تنظیم گردید و در جلسه مورخ ۱۹/۷/۱۳۷۲ به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران رسید.

شهر جدید بهارستان

براساس این گزارش بهارستان اولین شهر جدید پس از انقلاب اسلامی و یکی از بزرگترین شهرهای جدید کشور که بعنوان یکی از موفق ترین پروژه های بزرگ مسکونی در بین شهرهای جدید کشور مطرح است.

تاریخچه

منطقه گردشگری شهر بهارستان یکی از مناطق دیدنی در شهر اصفهان قرار گرفته است.

بهترین زمان

بهترین زمان سفر به شهر بهارستان فصل بهار میباشد.

کجاست

استان اصفهان – شهر بهارستان

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود ۴۴۸ کیلومتر رانندگی و عبور از شهر قم و در راه رسیدن به اصفهان خواهید رسید و از آنجا می‌توانید به شهر بهارستان یروید.

حمل‌ و نقل عمومی: هر روز و به‌ صورت مرتب اتوبوس‌هایی از پایانه‌های تهران به سمت اصفهان حرکت می‌کنند. همچنین نزدیک‌ترین فرودگاه شهر اصفهان است که از طریق پروازهای تهران اصفهان در دسترس شماست. ازاصفهان برای رفتن به شهر بهارستان باید یک ماشین کرایه کنید.

 

موقعیت جی پی اس : در حال بروزرسانی

 

دسترسی به وسایل نقلیه : نامشخص

 

تردد معلولین با ویلچر : نامشخص

 

پارکینگ : دارد

 

بوفه : نامشخص

 

دستشویی : نامشخص

 

رستوران : نامشخص

 

اقامتگاه : نامشخص

 

پوشش شبکه : نامشخص

 

مدت زمان بازدید : ۴۰ دقیقه

 

شما هم میتوانید عکس و فیلم های خود را برای ایمیل ما که در زیر آمده ارسال کنید تا با نام شما بر روی سایت قرار بگیرد.

pishgamgroup09125781296@gmail.com

 

درباره ی میلاد بابایی

Avatar

همچنین ببینید

کلیسای وانک

کلیسای وانک

کلیسای وانک، علاوه بر نیایشگاه ارامنه، محل نگهداری آثار ارزشمند تاریخی و نسخه‌های خطی قدیمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *