سرخط خبرها

کاخ هشت بهشت

 کاخ هشت بهشت

یکی از جاذبه ها ی گردشگری دراصفهان کاخ هشت بهشت است که در دوره‌ی زمامداری شاه سلیمان صفوی و در سال ۱۰۸۰ هجری در باغ بلبل بنا گردید. پس از این نیز در پایتخت- های پیشین صفویه، تبریز و قزوین نیز بناهایی به این نام وجود داشت که اکنون اثری از آن‌ها باقی نیست. لیکن کاخ هشت بهشت اصفهان با دنیایی از تخیلات هم چنان باقی مانده است.در دوره صفوی به عنوان زیباترین کاخ دنیا شناخته می شد.

کاخ هشت بهشت، کوشکی تاریخی ست در قلب شهر اصفهان که در میان پارکی وسیع قرار گرفته است و تاریخ ساختش به دوران صفویان و به طور دقیق تر به سال ۱۰۸۰ هجری قمری (۱۰۴۸ خورشیدی) در زمان حکمرانی شاه سلیمان صفوی باز می گردد. کاخی که سبک معماری اصفهانی دارد و با نام های “عمارت هشت بهشت”، “هشت به هشت” و “هشت در بهشت” نیز خوانده می شود. برای آنکه به اهمیت کاخ هشت بهشت پی ببرید باید بدانید در دوره صفوی در منطقه چهارباغ اصفهان ، چندین کاخ و کلاه فرنگی وجود داشت که از میان تمام آنها بعد از گذر قرن ها تنها این کاخ به یادگار مانده است؛ کاخی که تزیینات و معماری ویژه آن، بازدیدکنندگان را غرق در حیرت و شگفتی می ساخت تا جایی که به آن لقب زیباترین کاخ عالم را داده بودند. سیاحانی که در زمان صفوی اجازه بازدید از این کاخ را پیدا می کردند آن را بهترین بنای دنیا می دانستند و از آن با عبارت “… فرح انگیزتر از مجلل ترین کاخ های ممالک اروپایی” یاد می کردند.

خوب است این را هم بدانید که کاخ هشت بهشت از بناهای ثبت ملی شده ایران محسوب می شود و با شماره ۲۲۷ در این فهرست قرار دارد.

 کاخ هشت بهشت

تاریخچه

همان گونه که در قسمت آشنایی به آن اشاره کردیم، کاخ هشت بهشت در زمان حکمرانی شاه سلیمان صفوی به سال ۱۰۸۰ هجری قمری ساخته شد. ساختمانی که در میان باغی وسیع به نام باغ بلبل یا باغ هشت بهشت قرار داشت و خود جزیی از باغی بزرگتر به نام باغ نقش جهان محسوب می شد. شاه سلیمان پس از دستور ساخت این کاخ، در سال سوم سلطنتش (همان سال ۱۰۸۰) از آن بهره برداری کرد. برخی تاریخ‌دانان و پژوهشگران در نوشته های خود در مورد علت ساخت این بنا نوشته اند که شاه سلیمان، هشت بهشت را برای اقامت هشت سوگلی حرم پادشاه ساخته و ۴ نفر از آنها را در طبقه همکف و ۴ نفر دیگر را در طبقه اول جای داده بود.

اگر بخواهیم اطلاع دقیقی از اینکه عمارت هشت بهشت در زمان شاه سلیمان به چه شکلی بوده به دست بیاوریم باید به سفرنامه های سیاحان آن زمان سیری بزنیم. یکی از معروفترین این سیاحان، ژان شاردن فرانسوی ست که در زمان شاه عباس دوم و شاه سلیمان به اصفهان سفر کرده و به دیدار جاذبه های مختلف شهر رفته بود. شاردن در نوشته های خود کاخ هشت بهشت و باغ اطراف آن را چنین توصیف کرده است:

من قول داده ام که در طی توصیف باغ های اطراف خیابان زیبای اصفهان، شرح یکی از تالارهای یکی از باغ ها موسوم به باغ بلبل را بدهم. این تالار را عمارت بهشت می نامند و بهشت طبقه دهم آسمان را گویند؛ از این جهت می توان آن را تالار فردوس نامید. طول تالار شصت پا و غیر منظم ساخته شده است، هفت زاویه یا ضلع دارد که آخری از همه پهن تر است و میانی شکل گنبدی دارد. ارتفاع آن سی یا سی و پنج متر است و گنبد آن روی جرزها و طاق های قوسی شکل که اندازه شان برابر اندازه زوایا و اضلاع تالار است قرار دارد. تمام کف ها از موزاییک بسیار عالی ساخته شده است، دیوارها و جرزها دو طبقه اند و دالان ها و غلام گردشی هایی در اطراف آن به چشم می خورد. در این دالان ها صدها مکان وجود دارد که دلکش ترین و فرح انگیزترین نقطه دنیا محسوب می شود. این روشنایی متناسب با تفریحاتی ست که این بنا ویژه آنها ساخته شده است. هیچ کدام از این نقاط از نظر شکل، ساختمان، تزیینات و آرایش شبیه دیگری نیست؛ در هر جایی چیز تازه و گوناگونی می بینید، چنان که در بعضی بخاری های متنوع و در برخی حوض ها و فواره ها به چشم می خوردند. فواره هایی که از لوله هایی که داخل دیوارها قرار دارند آب می گیرند.

 کاخ هشت بهشت

این تالار عجیب (هشت بهشت) در حقیقت سازه ای لابیرنت  است زیرا انسان در قسمت فوقانی آن هرجا گم می شود و پله ها چنان مخفی هستند که به این آسانی نمی توانید آن را پیدا کنید. قسمت پایین تا ده پا از سطح زمین از سنگ یشم و نرده ها از چوب زرنگار و قاب ها و چهارچوب ها از نقره و جام ها از بلور و آلت ها از شیشه های رنگارنگ ظریف ساخته شده است. اما راجع به تزیینات نمی توان این اندازه شکوه، عظمت، دلربایی و فریبندگی را که درهم آمیخته است تصور کرد. در همه جا آیینه های بلورین در دیوارها به کاررفته است، آیینه کاری های کاملی که از باشکوه ترین نوع خود در دنیاست. اتاق های کوچکی نیز در آنجاست که فقط گنجایش یک تختخواب دارد. در قسمت شرقی زمین رختخواب پرده نداشته و روی زمین پهن می شود. یک رختخواب جالب توجهی دیدم که فقط لحاف آن دو هزار اکو (واحد پول) می ارزید که برای گرمی و سبکی از پوست سمور تهیه شده بود. به من گفتند شاه تشک های بسیاری از همین جنس دارد. من یک کتاب از تزیینات و تصاویر و اشکال و مینیاتورها و ظروف و کتیبه‏ هاى این تالار تصنیف خواهم کرد.

کاخ هشت بهشت در دوره قاجار

از اتفاقاتی که بعد از دوره شاه سلیمان در عمارت هشت بهشت می افتد اطلاع چندانی در دست نیست. برای اینکه بتوانیم به اتفاق مهم دیگری در تاریخ هشت بهشت برسیم باید صفحه های تاریخ را تا دوران قاجار و زمان سلطنت ناصرالدین شاه ورق بزنیم و جلو بیاییم؛ زمانی که ظل السلطان حاکم اصفهان بود.

میرسیدعلی چناب نویسنده کتاب الاصفهان در صفحه ۶۴ کتاب خود خبر از سرنوشت کاخ هشت بهشت در این دوران می دهد و چنین می نویسد:

سال ۱۳۰۰ – ظل السطان مدرسه همایونی را در هشت‌ بهشت تاسیس نمود تحت ریاست علی‌خان ناظم العلوم، دو سال بیشتر دوام نکرد لیکن اثرات خوبی گذارد.

آن طور که در منابع تاریخی آمده است ناصرالدین شاه در زمان سلطنتش این کاخ را به بانو عظمی افتخارالدوله  واگذار می کند مشروط بر اینکه در معماری، تزیینات و حریم باغ آن تغییری ایجاد نکند. پس از اینکه بانو عظمی الدوله درگذشت، باغ و قصر در تصرف وارثان او باقی ماند و آنها تغییرات بسیاری در وضع باغ و کاخ دادند. پس از این دوره و در سال ۱۳۴۳ باغ و کاخ هشت بهشت به طور رسمی تحت نظر وزارت فرهنگ و هنر درآمد و بعدها باغ آن به پارکی تبدیل شد. خود کاخ نیز در فهرست میراث ملی ایران قرار گرفت و مراقبت از آن به دولت واگذار شد. پس از آن نیز اداره باستان شناسی کار تعمیرات آن را بر عهده گرفت و از متخصصان ایرانی و ایتالیایی درخواست کرد تا تزیینات عصر صفوی را از زیر گچ دوره قاجار بیرون بیاورند و عمارت را احیا کنند.

 کاخ هشت بهشت

متاسفانه زمانی که کاخ هشت بهشت در دست صاحبان خصوصی خود بود تغییرات بسیاری را به چشم دید. امروز اگر سری به عمارت زیبای صفوی که روزگاری به عنوان زیباترین کاخ دنیا شناخته می شد بزنید دیگر اثری از نرده های چوب زرنگار، قاب ها، جام های بلور و آلت های شیشه ای رنگارنگ ظریف که شکل فریبنده ای به بنا می دادند نمی بینید. امروز دیگر اثری از درختان چنارتناور، گل های یاس سفید و سرخ در حاشیه خیابان و آب نماها و جوی های متعدد دوران صفوی نیست. تغییراتی که در دوره قاجار در کاخ هشت بهشت به وجود آمد به اندازه ای زیاد بود که بسیاری از جهانگردان فکر می کردند این بنا به این دوره تعلق دارد نه اینکه در دوره صفوی ساخته شده باشد.

به عنوان مثال پاسکال کوست، یکی از سیاحان نامدار فرانسوی که در دوره سلطنت محمدشاه قاجار از هشت بهشت دیدن کرده بود، گمان می کرد این بنا در همان دوره قاجار ساخته شده است. او که تصویرهای زیبایی از کاخ تهیه کرده، در آلبوم مصورش اینجا را چنین وصف کرده است:

عمارتی که هشت بهشت یا هشت در بهشت نام دارد، به وسیله فتحعلی شاه قاجار در محوطه کاخ های دوره صفوی ساخته شده و به منزله قصری تابستانی به حساب می آمده است که هشت نفر از محبوبه های شاه در آن سکونت داشتند و هر کدام اقامتگاهی جدا در اختیارشان بود. به این ترتیب که چهار تن از آنها در طبقه همکف و چهار تن دیگر در طبقه اول بنا می زیسته اند. این عمارت ۳۰ متر طول و ۳۵٫۲۶ متر عرض دارد و از سطح مجاور باغ آن ۲ متر بلندتر است و به وسیله دو پلکان ده پله ای که متصل به نماهای شرقی و غربی قصر هستند داخل آن می شوند. پس از آن ایوانی با دو ستون چوبی بلند وجود دارد که با مدخل هایی به سرسرای مرکزی ارتباط پیدا می کند. طاق این سرسرا به یک نورگیر گنبدی شکل که هشت پنجره جنوبی دارد ختم می شود. در وسط سرسرا نیز حوضی هشت ضلعی وجود دارد که قطرش ۳٫۳۰ متر است و فواره دارد. درهای اطراف این سرسرا به اطاق های هشت ضلعی راه پیدا می کند که برای پذیرایی از زن ها اختصاص دارد.

 کاخ هشت بهشت

ایوان اصلی به سمت شمال قصر بوده و هشت ضلعی است که دارای دو ستون بلند از چوب سرو است و در وسط آن حوضی به طول ۲٫۸۰ و عرض ۲٫۳۰ ساخته شده که فواره دارد. سقف این ایوان دارای تزیینات زیاد است و دیوارهای داخلی قصر هم با نقاشی و طلاکاری و اشکال پرندگان مختلف و گل های رنگارنگ و شیشه کاری ها و آینه کاری ها تزیین شده است. در این سرسرا دو تابلوی نقاشی بزرگ دیده می شود که فتحعلی شاه را بر روی تخت نشان می دهد و در اطراف او چند نفر از فرزندانش قرار گرفته اند. تمام این عمارت بر روی زیربنایی قرار دارد که پایه بنا محسوب می شود و از مرمرهای زیبای تبریز ساخته شده، هیچ چیزی زیباتر از این اثری که نمای مجموعه این عمارت در انسان می گذارد وجود ندارد. اطراف عمارت در قسمت خارجی با سنگ های سخت پوشیده شده و در وسط این قسمت سنگفرش کوچکی تعبیه شده که اضافه آب های حوض های داخل و خارج عمارت در آن جریان پیدا می کند. از این مجرای آب، آب ها به داخل دو آب نمای بزرگ به عرض ۸ متر و طول ۵۰ متر که در مقابل ایوان های غربی و شرقی عمارت قرار دارند می ریزد. محوطه کاخ با چنارهای بلند محصور شده و باغچه های گل آن را آرایش می دهند، این گل ها بیشتر از نوع گل رز و یاسمن هستند، خیابان شمالی کاخ به قصر چهلستون مربوط می شود و خیابان غربی با سردر بزرگی به خیابان چهارباغ اتصال می یابد. سایر خیابان های کاخ به باغ های میوه منتهی می شوند.

البته این ها تنها تعدادی از توصیفاتی هستند که جهانگردان و سیاحان در طول عمر کاخ هشت بهشت بر زبان آورده و نوشته اند، با تمام این وصف ها و شرح ها در نهایت باغ و کاخ هشت بهشت به شکل امروزی خود درآمده است. هرچند چنان که آندره گدار (André Godard)، معمار و باستان شناس شهیر فرانسوی می گوید هشت بهشت هنوز زیبایی های خاص خود را پس از این همه تغییرات و ویرانی ها دارد:

… کاخ هشت بهشت با تالاری که از هر سو باز است و با چهار عمارت کلاه فرنگی در چهار گوشه خود هنوز هم ترکیب اصلی و مختصری از لطف و ملاحت روزگاران گذشته را حفظ کرده است.

 کاخ هشت بهشت

معماری و تزیینات

معماری هشت بهشت، به شیوه اصفهانی و به صورت یک هشت ضلعی (هشت پهلو) ساخته شده است. اتاق های فراوان و تو در تو و تزیینات بسیار تماشایی آن از شاخصه های این عمارت به شمار می آید. کاخ هشت بهشت همان گونه که گفتیم در گذشته در میان باغی بزرگ بنا شده بود که اکنون به شکل پارکی درآمده است.

طراحی بیرونی بنا

نخستین چیزی که در مواجه با عمارت هشت بهشت توجه شما را به خود جلب می کند چند وجهی بودن آن و تالارهای متعددی ست که بنا را احاطه کرده اند. کاخ هشت بهشت دو متر بالاتر از سطح زمین ساخته و پله های آن طوری طراحی شده است که بتوان از هر سمت عمارت به قسمت های بالایی و پایینی آن رفت و آمد کرد. این بنا چهار نمای اصلی دارد و در هر نمای آن یک ایوان به چشم می خورد. ایوان اصلی بنا در سمت شمالی آن واقع شده است؛ اما استخری که امروزه در ضلع شرقی هشت بهشت وجود دارد باعث شده تا این سمت، به نمای اصلی تبدیل شود. این ایوان ها، فضاهای میانی کاخ با ارتفاع دو طبقه و همچنین حوض و فضای نیمه بازِ عمارت بر این دلالت دارد که معماری کاخ برون گرا و تابستان نشین است.

 کاخ هشت بهشت

طراحی داخلی کاخ

بسته به اینکه از کدام بخش کاخ وارد آن شوید، قسمت ها و نماهای مختلفی از ساختمان در برابر شما قرار می گیرد. کلیت بنا همان گونه که گفتیم هشت ضلعی ست و بر چهار پایه که فرم هشت ضلعی دارند، قرار گرفته است. بخش مرکزی عمارت به شکل ۴ صفه (۴ سکویی، ۴ ایوانی) ساخته شده است و ایوان آن رو به شمال قرار دارد. در میان این بخش حوضی هشت ضلعی به چشم می خورد و هشت اتاق در چهار سمت آن در دو طبقه، این قسمت را احاطه کرده اند. سقفی که این بخش را می پوشاند با مقرنس های گچی خوش رنگ و خوش طرح و آینه کاری های ظریف در میان کارهای چوبی آراسته شده است. اتاق های بنا در طبقه اول در ۴ گوشه عمارت قرار دارند و با تزییناتی از گچبری و نقاشی پوشیده شده اند.

 کاخ هشت بهشت

در طبقه دوم نیز مجموعه ای از رواق ها، اتاق ها، طاق ها و پنجره های مشبک به چشم می خورد که بر تو در تو و پیچیده بودن بنا افزوده اند. طبقه دوم به وسیله راهروها و اتاق های متعدد، به بخش های مختلف تقسیم شده است که هر کدام تزیینات خاص خود را دارند. در برخی از آنها حوض های آب و در برخی دیگر بخاری های دیواری به چشم می خورد. آینه کاری های فراوان دیوارهای این بخش ها را پوشانده است و سقف های شان نیز با موزاییک هایی عالی و زیبا آراسته شده اند. در هر کدام از این بخش ها درها و پنجره هایی با چوب های خاتم کاری شده به چشم می خورد که هنر به کاررفته در ساخت کاخ هشت بهشت را به حد اعلا رسانده اند. در نهایت نیز دالان ها و غلام گردشی هایی بسیار زیبا و هماهنگ اتاق های کاخ را احاطه کرده اند و بر زیبایی ساختمان افزوده اند.

به طور کلی آنچه معماری و طراحی ساخت کاخ هشت بهشت را متمایز و خاص می کند ارتباطی ست که در میان فضاها و قسمت های مختلف آن وجود دارد و باعث شده تا عمارت هشت بهشت در عین تنوع و گوناگونی و تعدد فضا، وحدت و یکپارچگی و تزیینات چشمگیر و ویژه ای داشته باشد.

 کاخ هشت بهشت

جاذبه های اطراف

کاخ هشت بهشت همان گونه که گفتیم در بافت تاریخی اصفهان قرار دارد و به جاذبه های تاریخی زیادی مانند جاذبه های زیر نزدیک است:

کاخ چهلستون در فاصله ۸۰۰ متری پیاده
میدان نقش جهان در فاصله ۱٫۵ کیلومتر پیاده
سی و سه پل در فاصله ۲٫۵ کیلومتری
هتل عباسی در فاصله ۳۰۰ متری پیاده

 کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت در نظر سیاحان و جهانگردان

پیش از این در قسمت تاریخچه با شرح کاخ هشت بهشت از دید تعدادی از برترین سیاحان دنیا آشنا شدیم. اما این تمام توصیف هایی نیست که جهانگردان و تاریخ شناسان بزرگ از این عمارت کرده اند. در ادامه به بررسی تعدادی دیگر از این دیدگاه ها و توصیف ها می پردازیم تا تصویر ذهنی مان از کاخ هشت بهشت در دوره های مختلف زمانی را کامل و کامل تر کنیم و با ارزش معماری و هنری این مکان بیشتر آشنا شویم.

گوست | زمان بازدید در دوره فتحعلی شاه قاجار

این عمارت در وسط باغ به اندازه دو متر از سطح زمین بلند‌تر ساخته شده است و ۳۰ متر طول و ۳۵/۲۶ متر عرض دارد. اطاق هـاى آن تماما منقش و گچبرى و در‌هایش خاتم سازى و زیباست. تاﻻر وسط گنبدى شکل است و در وسط آن حوضى هشت ضلعى به قطر ۳٫۳۰ متر از مرمر عالى به چشم می خورد. حوضی که به حوض مروارید معروف است و طورى حجارى شده است که وقتى آب از سوراخ هایش خارج می شود انگار دانه مروارید از آن خارج می شود. پلکان هاى این عمارت طورى بنا شده که از هر طرف به عمارت بالایی و پایینی قابل دسترسی باشد. عمارت غلام گردشی ها و تالارهای بسیار دارد و درختان کهن و چنارهاى مرتبى آن را احاطه کرده اند، قسمتى از آب جوى شاه از مقابل عمارت باﻻیی داخل این باغ می‌شود… .

در و دیوار‌ها، ازاره‌ ها، هﻼلی ها، گنبد‌ها و باﻻخره تمام این عمارت سرتاپا از طلا تزیین یافته و اشکال و تصاویر گوناگون پرندگان، گل‌ ها و غیره بر زیبایی آن افزوده اند. قصر تابلوهای منقش و زیبایی دارد که توجه را به خود جلب می کند.

 کاخ هشت بهشت

انگلرت کمپفر سیاح آلمانی | زمان بازدید در دوره شاه سلیمان

… درباره این کاخ می‌ گویم آن هم برای اینکه فقط به ذکر اهم مطالب درباره آن اکتفا کرده باشیم که در وسط یک میدان عریض باز که با تخت سنگ های چهار گوش فرش شده قرار دارد. در فواصل معین یک ردیف نیمکت مرمری و همچنین یک جوی آب در دور آن تعبیه شده است. از همه اطراف حاشیه باغ پیاده روهایی که دور آنها را نرده های زیبایی گذارده اند و در هر دو طرف آنها چنار کاشته‌اند به طرف کاخ کشیده شده است. در داخل، سلسله خیابان هایی که از طرف شمال به جنوب کشیده شده است، با باغچه‌ هایی دلربا قطع می‌ شود، در حالی که ردیف های شرقی-غربی، آبی را که در چهارباغ در زیرزمین گرفته می‌شود به باغ هدایت می‌کند، این آب به کار پر کردن استخر می خورد که یازده قدم عرض دارد و از سنگ های چهارگوش ساخته شده است و مرغابی‌ ها و قو‌ها بر سطح این استخر شناورند… .

مادام دیولوفوآ سیاح فرانسوی | زمان بازدید در دوره ناصرالدین شاه

موقع رفتن از چهلستون به کاخ هشت بهشت باید از کنار حوضی عبور کرد که در میان دو باغ واقع شده است. این باغ سلیقه و ذوق ایرانی را به خوبی نشان می دهد، نه به پارک های انگلیسی که از باغچه های چمنزار و تپه های گل و درختان نشاط آور آراسته شده شباهتی دارند و نه به باغ های فرانسه قرن هفدهم که کاملا بی نظم و تاثرآور بودند.

 کاخ هشت بهشت

این باغ ها دارای درختان چنار بسیار بلندی هستند که شاخه های آنها را تا راس تراشیده اند و زمین هم به منزله مزرعه وسیعی ست که در آن گل های فشرده و درهم به طور بی نظمی کاشته اند و ابدا نظم و ترتیب و مرغوبی جنس و رنگ در آنها مراعات نشده است. اگرچه از نزدیک منظره عجیب و بدنمایی دارند ولی باید اعتراف کنم که از دور مخصوصا در آفتاب بسیار خوش نما و جالب توجه هستند و هر گلی بیشتر از پروانه های قشنگ که آن را با بال های ظریف خود نوازش می دهد جلوه گری می کنند. در آن طرف حوض، کاخ هشت ضلعی هشت بهشت واقع شده که مرکب از یک سالن بزرگ مرکزی و چهاررواق و چهار دستگاه عمارت است و به وسیله پله ها و گالری هایی که روی رواق ها ساخته شده با هم ارتباط دارند. در روی دیواری که در نزدیکی رواق است دو تابلوی بزرگ دیده می شود که در یکی از آنها صورت فتحعلی شاه با پسرانش ترسیم شده و در تابلو دیگر او را در حالی که مشغول شکار حیوانات وحشی ست نشان می دهد. شاه روی اسب خم شده و نیزه ای در دهان حیوان درنده و مهیبی فروبرده است که معلوم نیست شیر است یا پلنگ. عمارت هشت بهشت هم مانند چهلستون خالی از سکنه است و فرش و مبلی در آن دیده نمی شود. از هشت نفر حوری یعنی زنان سوگلی فتحعلی شاه هم که سابقا زینت افزای هشت بهشت بوده اند ابدا نام و نشانی نمانده است. همین قدر معلوم است که هشت ملکه زیبا شصت سال قبل در این کندوی سلطنتی به سر می بردند.

 کاخ هشت بهشت

چون سرتیپ دکتر به من اطلاع داد اینجا (کاخ هشت بهشت) مدرسه است من از او تشکر کردم زیرا که بدون اطلاع، هرگز خیال نمی کردم که در مدرسه ای هستم. نیمکت و میز و تخته سیاه و تریبون معلم و کتابخانه در اینجا از جمله چیزهای بی فایده محسوب می شود. ایرانی ها بزرگ و کوچک، خوشنویس و بدنویس، شاگرد و معلم، همه کاغذ را به کف دست قرار داده یا روی زانو می گذارده و می نویسند. هرگاه فرشی روی زمین افتاده باشد و چوب فلکی هم در کنار دیده شود می توان فهمید که اینجا دیوان خانه یا مکتب است.

آقای حسینی اداره باستان شناسی اصفهان | بازدید در سال ۱۳۳۴ خورشیدی

این عمارت را فعلا آقاى ابوالفتح قهرمان (سردار اعظم) به موجب دستخطى مالک و در تصرف دارد و از قرار مشهور در اراضى و باغات قدیمى آن تغییراتى داده و کاخ اصلى به حال خود ولى مخروبه باقى است. ذخایر آن از بین رفته است. یک دفعه در دوره وزارت سید ضیاءالدین باغ ملى شد ولى در زمان شاه فقید مسترد و مجددا درش بسته شده است. در سال ۱۳۳۴ شمسى که از این عمارت بازدیدى به عمل آمده محتاج به تعمیرات کامل است زیرا نقاشی هاى زیبا و گچبری هاى عالى (نظیر تزیینات عالى قاپو) آن از بین رفته و آنچه باقى است نیز جلب توجه می نماید. اشکال وحوش و طیور و شکارگاه ها که بعضى قدیمى و برخى جدید بر روى کاشى نقش و در پشت بغل هاى اطراف نصب شده جالب توجه و تماشایی است. مساحت فعلى آن قریب ۷۵۰۰ متر مربع است.

 کاخ هشت بهشت

مقایسه کاخ چهلستون قزوین و کاخ هشت بهشت اصفهان

گفته می شود در میان ساختمان های تاریخی ایرانی، بنا و معماری کاخ هشت بهشت اصفهان به کاخ چهلستون قزوین شباهت بسیاری دارد. طرح معماری و پلان کاخ هشت بهشت شبیه کاخ سلطنتی قزوین است و فقط فاقد راهروها و غلام گردشی هایی است که اطراف بنای کاخ چهلستون را دربرگرفته اند. هشت بهشت همانند کاخ چهلستون پلانی برونگرا و هشت گوشه دارد که اتاق های درونی آن نامتقارن هستند؛ اما در نمای بیرونی متقارن به نظر می رسند. هر دو بنا در وسط باغی ساخته شده که در معماری ایرانی به این گونه سازه ها کوشک گفته می شود.

دیگر هشت بهشت های ایران

البته کاخ هشت بهشت اصفهان، تنها کاخ با این نام در دوره صفویه نبود. در دیگر پایتخت های صفوی، قزوین و تبریز نیز بناهایی با نام هشت بهشت وجود داشت اما امروز دیگری اثری از آنها باقی نیست.

کاخ چهلستون قزوین

 

تاریخچه

منطقه تاریخی  کاخ هشت بهشت یکی از مناطق دیدنی در شهر اصفهان قرار گرفته است.

بهترین زمان

بهترین زمان سفر به  کاخ هشت بهشت فصل بهار میباشد.

کجاست

استان اصفهان، شهر اصفهان، خیابان باغ گلدسته، پارک شهید رجایی، کاخ هشت بهشت

چطور برویم

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود ۴۴۸ کیلومتر رانندگی و عبور از شهر قم و در راه رسیدن به اصفهان خواهید رسید و از آنجا می‌توانید به  کاخ هشت بهشت یروید.

حمل‌ و نقل عمومی: هر روز و به‌ صورت مرتب اتوبوس‌هایی از پایانه‌های تهران به سمت اصفهان حرکت می‌کنند. همچنین نزدیک‌ترین فرودگاه شهر اصفهان است که از طریق پروازهای تهران اصفهان در دسترس شماست. ازاصفهان برای رفتن به  کاخ هشت بهشت باید یک ماشین کرایه کنید.

 

موقعیت جی پی اس : در حال بروزرسانی

 

دسترسی به وسایل نقلیه : نامشخص

 

تردد معلولین با ویلچر : نامشخص

 

پارکینگ : دارد

 

بوفه : نامشخص

 

دستشویی : نامشخص

 

رستوران : نامشخص

 

اقامتگاه : نامشخص

 

پوشش شبکه : نامشخص

 

مدت زمان بازدید : ۱ تا ۳ ساعت

 

هزینه ورودی: ۳۰۰۰ تومان برای اتباع ایرانی و ۲۰۰۰۰ تومان برای اتباع خارجی

 

ساعت دسترسی: ۰۹:۰۰ تا ۱۶:۰۰

 

تلفن :۰۳۱-۳۲۲۲۵۹۸۵

 

شما هم میتوانید عکس و فیلم های خود را برای ایمیل ما که در زیر آمده ارسال کنید تا با نام شما بر روی سایت قرار بگیرد.

pishgamgroup09125781296@gmail.com

 

درباره ی میلاد بابایی

همچنین ببینید

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان با مساحتی بالغ بر ۵۵ هزار متر مربع در سال ۱۳۷۵ به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *